I Vipperød den kommende uge kan du blandt andet fornøje dig med Folkekoret i Sognegården eller opleve foredragskoncerten "Tro, Håb og H.C. Andersen" med skuespiller Lars Bom og musiker Eva Malling.
Find ud af mere om, hvordan du kan deltage i disse events, hvornår de foregår og hvorhenne, ved at læse videre nedenfor.
Hver torsdag afholder Vipperød Sognegård en hyggelig aften med Folkekoret, hvor sangglæden er i centrum. Ingen sangforudsætninger er nødvendige, og koret byder på både let og lidt mere udfordrende tostemmig sang. Arrangementet er åbent for alle, der har lyst til at synge eller bare lytte med og opleve fællesskabet.
Tidspunkt: Torsdag 22. oktober 2026, kl. 19:00
Sted: Vipperød Sognegård, Asmindrupvej 52, 4390 Vipperød
Entré: Information om entré ikke tilgængelig
Fredag byder på en unik mulighed for at opleve "Tro, Håb og H.C. Andersen" i Sønder Asmindrup Kirke. Skuespiller Lars Bom og musiker Eva Malling udforsker H.C. Andersens liv, tro og forfatterskab gennem ord og musik. Få et indblik i Andersen som menneske og kunstner, og nyd en musikalsk oplevelse, hvor hans tekster bringes til live gennem jazz og viser.
Tidspunkt: Fredag 23. oktober 2026, kl. 19:00
Sted: Sønder Asmindrup Kirke, Hellestrupvej 36, 4390 Vipperød
Entré: Gratis entré
Varighed: 90 min. inkl. pause
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.